To jest stara wersja strony. Zapraszamy na nową wersję strony

oaza.plEFFATHA

Historia Ruchu w diecezji

11 stycznia 2011

Ks. Stanisław Babicz - Moja droga w Ruchu

Pociągał zapał ludzi, spotkania na Liturgii Światła i dniu wspólnoty, i potem, po powrocie, na swoim terenie, podkreślanie, że parafia jest "terminus a quo" i "terminus ad quem" dla Ruchu, czyli że z parafii się wychodzi i do parafii się wraca.

więcej

10 lutego 2010

U św. Franciszka

W tym roku Oaza w Parafii p.w. św. Franciszka z Asyżu obchodziła kilka ważnych jubileuszy. Najpierw 35-lecie kapłaństwa ks. Kazimierza Sroki. Zaraz po święceniach samodzielnie poprowadził swoje pierwsze rekolekcje piętnastodniowe i rozpoczął tworzenie grup oazowych w Świdnicy. Trzydzieści lat temu powstała Oaza w parafii p.w. św. Ducha we Wrocławiu, a dwadzieścia pięć lat mija od chwili, gdy Ruch zaistniał w parafii p.w. św. Franciszka z Asyżu.

więcej

14 lutego 2009

W dawaniu siebie

W tym roku jesienią minie 25 lat początków wspólnoty dorosłych Ruchu Światło-Życie w parafii Opatrzności św. Józefa przy ul. Ołbińskiej we Wrocławiu. Na te 25 lat składają się wyjazdy na oazy letnie i ORAR-y, KODA, warsztaty KWC, pielgrzymki Ruchu na Jasną Górę, uczestniczenie w programowej dla całego Ruchu corocznej Kongregacji Odpowiedzialnych w Częstochowie.

więcej

10 września 2008

Wspomnienie Lucynki Wędziny.
Życiorys w historię Polski wtopiony.

Osobowość Lucynki - pełna pogody ducha, życzliwości, ciekawych pomysłów i gotowości niesienia ofiarnej pomocy - pozostanie w sercach jej najbliższych, w rodzinie i gronie przyjaciół, w sercach tych, którzy zetknęli się z nią na drodze Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie.

więcej

16 maja 2007

Dwudziestolecie ENGADDI

Od 1977 roku datuje się istnienie przy parafii Świętego Augustyna we Wrocławiu wspólnoty Ruchu Światło-Życie o nazwie "Engaddi". W 1997 roku wspólnota ta w sposób uroczysty obchodziła dwudziestolecie swojego istnienia.W tym roku do dwóch dekad istnienia "Engaddi" dołączy trzecia. Jaka była trzecia dekada? Podsumowania z pewnością będą barwne i owocne, bo przez cały ten czas wspólnota opierała swoją działalność na Bożej Prawdzie, ujętej w ramy oazowej formacji.

więcej

27 grudnia 2006

Pozostanie o tych dziełach pamięć, a z niej przecież wyrasta tożsamość

Wielu z nas czytało w różnych miejscach i przy innych okazjach o tym, jak rodził się Kościół Domowy na terenie naszej diecezji. Ale szczegółów nigdy za mało, zwłaszcza, że są one często bardzo ciekawe i tworzą naszą historię, której początki sięgają już trzydzieści lat wstecz. W swoich wędrówkach ku tym ludziom, którzy wówczas ją tworzyli, spotkałem Lusię Beutel, Zosię i Wojtka Michalskich oraz Zuzannę i Henia Nowaków. Pozwólcie, że najpierw przypomnę kilka dat i faktów o tym, jakie były początki, a potem przedstawię ciekawy wywiad z Zuzanną i Henrykiem.

więcej

31 sierpnia 2006

Diakonia życia wczoraj i dziś

W roku 2006 mija 25 lat od chwili, kiedy to sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki podczas Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu zainicjował diakonię, którą nazwał Diakonią Obrony Życia. Dość szybko zrozumiano, że należy nie tylko bronić życia, ale służyć mu od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Od początku towarzyszyły Diakonii słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: "Oddajcie się na służbę życia, a nie śmierci".

więcej


starsze>>>

To tylko cząstka wspomnień z tamtych lat. Trudno jest dotrzeć do wszystkich ludzi. Niektórzy, niestety, zasłaniają się brakiem czasu, pamięci, brakiem chęci sięgania do przeszłości. Stąd apel zwłaszcza do tych, którzy stali u początku i którzy jeszcze mogą coś przekazać, coś dodać do tej historii z własnych przeżyć, posiadanych materiałów, coś może poprawić czy uporządkować. Kochani, podzielcie się tym z nami, a co za tym idzie, z wszystkimi członkami Ruchu. To jest dla nas bardzo cenne.

Proszę o nadsyłanie wspomnień, wypowiedzi, nawet kilkuzdaniowych, na adres e-mailowy wroclaw@kefas.oaza.pl lub dimk@interia.pl lub drogą pocztową na adres Dorota i Mieczysław Kobierscy ul. Gajowicka 166/6, 53-150 Wrocław. Natomiast w sprawie przekazania do skopiowania materiałów archiwalnych (fotografii, plakatów, notatek itp.) proszę o kontakt telefoniczny lub e-mailowy z Mieczysławem Kobierskim: tel. 071-361-01-84, kom. 601-71-22-67, adres emailowy dimk@interia.pl Postaramy się odebrać materiały osobiście przy jak najmniejszym Waszym wysiłku. Po skopiowaniu zwrócimy je, chyba że ktoś zechce je przekazać do tworzącego się archiwum Ruchu w naszej diecezji.

Na zakończenie słowa Moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie Ks. Romana Litwińczuka. Niech przypomną nam, jak ważne są nasze korzenie, chrześcijańskie, rodzinne i oazowe. "Żadna społeczność nie przetrwa dłużej odcinając się od swych korzeni, tracąc pamięć o ludziach i wydarzeniach, które ukształtowały jej tożsamość".

Mieczysław Kobierski

  Moderatorzy diecezjalni Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Wrocławskiej:
 • Ks. Stanisław Babicz 1972-1998,
 • Ks. Bogusław Stec 1998-2010,
 • Ks. Grzegorz Michalski 2010- .
  Moderatorzy diecezjalni Domowego Kościoła w Archidiecezji Wrocławskiej:
 • Ks. Stanisław Paszkowski 1979-1995,
 • Ks. Marek Mekwiński 1995-2004,
 • Ks. Jacek Olszewski od 2004r.
  Pary diecezjalne Domowego Kościoła w Archidiecezji Wrocławskiej:
 • Zuzanna i Henryk Nowakowie 1979-1983,
 • Krystyna i Mieczysław Hautz 1983-1987,
 • Katarzyna i Tadeusz Różyccy 1987-1990,
 • Magdalena i Tadeusz Sieradzcy 1990-1996,
 • Ewa i Bogusław Karolewscy 1996-2000,
 • Anna i Zdzisław Marczakowie 2000-2004,
 • Krystyna i Mieczysław Żygadło 2004-2009
 • Ewa i Andrzej Małolepszy od 2009

wroclaw.oaza.pl/stara

©olp 2001-2012 Diecezjalna Diakonia Komunikowania Społecznego Ruchu Światło-Życie we Wrocławiu