To jest stara wersja strony. Zapraszamy na nową wersję strony

oaza.plEFFATHA

Dni WspólnotyBez względu na to gdzie, bez względu na to według jakiego programu realizują się rekolekcje oazowe, zawsze kształtują one dwoistą wspólnotę: naszą wspólnotę z Chrystusem i naszą wspólnotę z bliźnimi. I otóż biorąc to pod uwagę myślę tak: dzień wspólnoty to jest dzień, w którym mamy sobie osobiście i wspólnotowo uświadomić, na ile ta dwoista wspólnota każdego z nas i wszystkich razem dojrzała w ciągu tych rekolekcji. Na ile ukształtowała się w każdym z nas i we wszystkich razem głębsza jedność z Chrystusem, głębsza, dojrzalsza, a równocześnie, na ile ta jedność z Chrystusem wyraża się naszą wzajemną jednością. Ponieważ jedność kształtuje się zawsze przez miłość, na ile przez rekolekcje dojrzała nasza miłość do Chrystusa. Tak rozumiem dzień wspólnoty. Jest to dzień rachunku, można by powiedzieć rachunku sumienia z dojrzałości, jaką osiągnęliśmy. Jest to równocześnie dzień podziękowania za tę dojrzałość, którą osiągnęliśmy w Chrystusie i przez Chrystusa pomiędzy sobą.

Jan Paweł II, 17 sierpnia 1979r., Castel Gandolfo

Organizacja Dni Wspólnoty w roku 2010/2011

1. Podział na zespoły

W tym roku Dni Wspólnoty będą się odbywać w sześciu zespołach (w tym trzech wrocławskich). Dni Wspólnoty będą przygotowywane wspólnie przez Domowy Kościół, dorosłych i grupy młodzieżowe.

Zespoły

2. Terminy Dni Wspólnoty

W formacji w ciągu roku przewidziane są cztery cykle dni wspólnoty: jesienny, adwentowy, wielkopostny i paschalny. Obejmują one kolejno dni wspólnoty dla moderatorów, animatorów i całego Ruchu Światło-Życie.

W naszej diecezji Jesienny Dzień Wspólnoty ma charakter Dnia Jedności całego Ruchu, gromadząc wszystkie grupy z diecezji, pozostałe Dni Wspólnoty organizowane będą w zespołach w niedzielne lub sobotnie popołudnie. Szczegóły organizacyjne uzgadniane są w poszczególnych zespołach.

17 października 2010
Jesienny Dzień Wspólnoty

5 grudnia 2010
Adwentowy Dzień Wspólnoty

13 marca 2011
Wielkopostny Dzień Wspólnoty

15 maja 2011
Paschalny Dzień Wspólnoty

Informacje o szczegółowych planach i miejscach spotkania będą podawane na bieżąco.

3. Odpowiedzialni

Do obowiązków osób odpowiedzialnych za Dni Wspólnoty należy koordynowanie wszelkich działań związanych z przygotowaniem Dnia Wspólnoty i troska o jego właściwy przebieg. Konieczne jest jednak, aby w zespołach tworzyły się diakonie odpowiedzialne za kształt Dni Wspólnoty, ponieważ jest to zadanie całego zespołu, a nie tylko kilku wyznaczonych osób.

W oazie nie jest tak, że tylko grupa odpowiedzialnych jest zobowiązana do działania. Jeśli widzi się braki, to jest to raczej wezwanie do współodpowiedzialności.

4. Budowanie wspólnoty

Zadaniem Dni Wspólnoty jest budowanie jedności Ruchu na wszystkich szczeblach zaangażowania, wszystkich grup stanowych i wiekowych poprzez zachowanie jedności treści, jedności punktów programu i jedności czasowej.

ks. Grzegorz Michalski, moderator diecezjalny
Diecezjalna Diakonia Jedności

wroclaw.oaza.pl/stara

©olp 2001-2012 Diecezjalna Diakonia Komunikowania Społecznego Ruchu Światło-Życie we Wrocławiu