To jest stara wersja strony. Zapraszamy na nową wersję strony

oaza.plEFFATHA

Aktualności

17 kwietnia 2012

Triduum Paschalne w Ligocie

Jeżeli każdy zawodnik będzie chciał grać solo, dla siebie, drużyna przegra. To współpraca prowadzi do wygranej.

więcej

28 marca 2012

Gramy do jednej bramki

Jeżeli każdy zawodnik będzie chciał grać solo, dla siebie, drużyna przegra. To współpraca prowadzi do wygranej.

więcej

26 marca 2012

Post, modlitwa, jałmużna

Wielki Post jest czasem, w którym często rozlega się wezwanie do nawrócenia. "Post, modlitwa, jałmużna" - słyszymy nie raz (i nie tylko) z ambony. Warto byłoby jednak podjąć wysiłek rezygnacji z siebie nie tylko na czas tych 40 dni.

więcej

21 marca 2012

Wielkopostny Dzień Wspólnoty - Zespół I, Wrocław

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i wysłuchania katechezy.

więcej

21 marca 2012

Wielkopostny Dzień Wspólnoty - Zespół II, Wrocław

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i wysłuchania katechezy.

więcej

21 marca 2012

Ziarno

Trzebnickie rekolekcje wielkopostne Oazy młodzieżowej z Jelcza-Laskowic i Oleśnicy.

więcej

25 lutego 2012

Relacja ze spotkania Diakonii Liturgicznej

Styczniowe spotkanie Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej było w całości poświęcone dzieleniu się na temat naszej formacji liturgicznej, naszych oczekiwań i potrzeb w tym zakresie. Efektem tej "burzy mózgów" uczestników spotkania jest pomysł na nowy sposób formacji DDL.

więcej


starsze>>>

Triduum Paschalne w Ligocie

Kilka razy siadaliśmy do tego, by coś napisać na temat przeżytego w Ligocie Polskiej w formie rekolekcji Triduum Paschalnego. I nic. Bo jak ująć w kilkunastu, kilkudziesięciu zdaniach głębię tego, co Pan dał nam doświadczyć?

Spotkanie we wspólnocie

Zainteresowanie Triduum było tak duże, że ponad dwudziestu osobom musieliśmy odmówić z braku miejsca w naszym ośrodku rekolekcyjnym. Pytały o możliwość przeżycia tam Triduum osoby z Ruchu Światło-Życie, ale i spoza niego. Do Ligoty przyjechało dwanaście małżeństw - z dużą ilością młodzieży i dziećmi, jedna osoba dorosła, jeden kleryk oraz dwunastka młodzieży ze wspólnot oazowych. Łącznie 68 osób. Część młodzieży musiała spać na materacach na podłodze, nie było już bowiem wolnych łóżek. Przyjechaliśmy głównie z diecezji wrocławskiej, ale i z Inowrocławia, Bydgoszczy, Hannoveru w Niemczech. Mimo krótkiego okresu wspólnego pobytu radość tworzenia wspólnoty ludzi wiary była wyraźnie odczuwalna.

Spotkanie z Kościołem

Kolejny raz wspólnota Ruchu Światło-Życie przeżywająca Triduum w formie rekolekcji, włączyła się w liturgię w parafii - Kościele lokalnym. Podjęliśmy posługi w asyście liturgicznej, czytaniach, śpiewie. Schola, prowadzona przez zaledwie siedemnastoletniego młodzieńca, spotykała się na próbach we Wrocławiu jeszcze przed Triduum. W Ligocie doszły do niej kolejne osoby - zarówno młodzież, jak i dorośli. Efekt przerósł oczekiwania. Cztery osoby zaśpiewały mękę Pańską w Wielki Piątek. Cała schola - niektóre pieśni śpiewała na cztery głosy, cały czas animowała śpiew w kościele. Gdy wychodziliśmy po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej jeden z miejscowych nastolatków mówił przy nas do swoich rodziców z podziwem w głosie - Słyszycie, jak oni śpiewają? Nie to co u nas. Posługa osób z Ruchu upiększyła czas Triduum Sacrum. Ta forma - przeżywanie rekolekcji w Triduum w pewnej łączności z parafią - jest naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem.

Spotkanie z biskupem

Ks. biskup Andrzej Siemieniewski był z nami codziennie, w różnych porach dnia. Modliliśmy się wspólnie liturgią godzin, ponadto biskup prowadził celebrację Effatha, liturgię Męki Pańskiej i Mszę św. w niedzielę zmartwychwstania. Święcił pokarmy w kościele w Wielką Sobotę, spowiadał, głosił homilie. Nie tylko my byliśmy ubogaceni Jego słowem. Parafianie też, wyraźnie byli pod wrażeniem Jego obecności wśród ludu.

Z wielu Jego myśli szczególnie kilka zapadło w pamięć. Pierwsza - co roku przeżywamy te same okresy liturgiczne, święta. Ważne, by co roku przeżywać je lepiej, głębiej, by bardziej dostrzegać jak Pan działa poprzez te znaki. Przypomina to po trosze drogę wiodącą do miasta położonego na wysokiej górze, do którego idzie się serpentyną, okrążając wiele razy górę. Im wyżej się jest, tym piękniejszy obraz, tym szerszy widnokrąg.

I druga - po jednoznacznym wyborze Chrystusa i Kościoła w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej czas na wejście na drogę służby!

Liturgia chrzcielna

W trakcie Wigilii Paschalnej odnawialiśmy przyrzeczenia chrzcielne. Ten moment to szczyt całego Triduum. Świadomie i dobrowolnie na nowo wybraliśmy Boga i jego królestwo, a odrzuciliśmy Złego i jego uczynki. Wybraliśmy Kościół jako naszą drogę przez życie, prowadzącą nas do Chrystusa. Wybór bardzo ważny i podejmowany nie na bazie emocji, ale świadomie, racjonalnie. Każdy z uczestników był wszak co najmniej od kilkunastu miesięcy na drodze formacji deuterokatechumenalnej. Ten moment był podkreślany jeszcze przed rekolekcjami w mailach, później przez ks. Bogusława i ks. bpa Andrzeja.

Proboszcz zapracowany

Jak ksiądz Bogusław Stec - wieloletni moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie - łączył w tym czasie funkcję proboszcza z opieką nad nami, tego nikt nie wie. Powierzono mu parafię mającą 3 wsie i kilka osad, przysiółków. W Wielką Sobotę jeździł po wielu miejscach swej parafii, by święcić pokarmy. Cały czas musiał mieć na uwadze potrzeby parafii. Mimo to docierał codziennie do nas, uzupełniał biskupa, niekiedy występował za Niego. Modlił się z nami, szykował wieczorne liturgie itd. Był mocnym wsparciem całości rekolekcji.

Wspólne świąteczne śniadanie, szukanie drobnych podarunków przez dzieci, młodzież i dorosłych, wycieczki dzieci do obór i oglądanie kilkudniowych cielaków, droga krzyżowa wśród pól i łąk, postawa służby wielu osób - w zasadzie wszystkich uczestników. To był bardzo dobry i bardzo obfity w prawdziwe dobro czas. Mamy nadzieję, że zaowocuje w życiu wszystkich uczestników, w tym także i parafian.

Chrystus Zmartwychwstał!
Dana i Darek Stępniowie

wroclaw.oaza.pl/stara

©olp 2001-2012 Diecezjalna Diakonia Komunikowania Społecznego Ruchu Światło-Życie we Wrocławiu