To jest stara wersja strony. Zapraszamy na nową wersję strony

oaza.plEFFATHA

Aktualności

17 kwietnia 2012

Triduum Paschalne w Ligocie

Jeżeli każdy zawodnik będzie chciał grać solo, dla siebie, drużyna przegra. To współpraca prowadzi do wygranej.

więcej

28 marca 2012

Gramy do jednej bramki

Jeżeli każdy zawodnik będzie chciał grać solo, dla siebie, drużyna przegra. To współpraca prowadzi do wygranej.

więcej

26 marca 2012

Post, modlitwa, jałmużna

Wielki Post jest czasem, w którym często rozlega się wezwanie do nawrócenia. "Post, modlitwa, jałmużna" - słyszymy nie raz (i nie tylko) z ambony. Warto byłoby jednak podjąć wysiłek rezygnacji z siebie nie tylko na czas tych 40 dni.

więcej

21 marca 2012

Wielkopostny Dzień Wspólnoty - Zespół I, Wrocław

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i wysłuchania katechezy.

więcej

21 marca 2012

Wielkopostny Dzień Wspólnoty - Zespół II, Wrocław

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i wysłuchania katechezy.

więcej

21 marca 2012

Ziarno

Trzebnickie rekolekcje wielkopostne Oazy młodzieżowej z Jelcza-Laskowic i Oleśnicy.

więcej

25 lutego 2012

Relacja ze spotkania Diakonii Liturgicznej

Styczniowe spotkanie Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej było w całości poświęcone dzieleniu się na temat naszej formacji liturgicznej, naszych oczekiwań i potrzeb w tym zakresie. Efektem tej "burzy mózgów" uczestników spotkania jest pomysł na nowy sposób formacji DDL.

więcej


starsze>>>

Gramy do jednej bramki

Wiosenny DWDD, 23-25.03.2012 r.; filia śląska

Do Rybnika-Chwałowic zjechało wiele osób, z samej archidiecezji wrocławskiej było ok. 20. Co najmniej połowa wrocławskich uczestników przyjechała już w piątek. Ale na sobotnią Jutrznię i śniadanie przybyli już wszyscy.

W czasie porannej jutrzni ks. Grzegorz Michalski, Moderator Ruchu Światło-Życie w archidiecezji wrocławskiej przybliżył nam temat Dnia Wspólnoty "Jedność w budowaniu nowej parafii".

Ksiądz wspomniał, iż mówiąc o nowej parafii należy się odwołać do czterech tematów, które są kolejno omawiane podczas ORD (Światło-Życie, Nowy Człowiek, Nowa Wspólnota, Nowa Kultura). Podkreślił również ryzyko związane z bogactwem wspólnot obecnych w parafii - nie można rywalizować! Mamy zdobywać ludzi dla Chrystusa, nie dla siebie, a tak często jednak chcemy podkreślić swoją odrębność. Chrystus nie jest (i nie może być!) podzielony. W nawiązaniu zaś do czytania z dnia ks. Grzegorz zauważył, iż grzech zdecydowanie uniemożliwia budowanie jedności.

Padło także bardzo ciekawe stwierdzenie/metafora: wyobraźmy sobie mecz piłki nożnej. Jeżeli każdy zawodnik będzie chciał grać solo, dla siebie, drużyna przegra. To współpraca prowadzi do wygranej.

Wprowadzenia w temat DWDD - Dnia Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych - podjął się ks. Emanuel Pietryga - ekonom Ruchu Światło-Życie w archidiecezji katowickiej i proboszcz parafii p.w. Św. Jadwigi w Chorzowie. Podzielił się z nami pięknym świadectwem doświadczenia pracy z różnymi wspólnotami - m.in. neokatechumenatem, Legionem Maryi. Z wielką radością opowiadał, jak wiele możemy się od nich nauczyć. Ks. Emanuel nie bał się też poruszyć trudnego tematu wypalenia w pracy proboszcza i o doświadczeniu terapii psychologicznej (określił ją jako "błogosławiony czas"). Dziś jest bowiem szczęśliwy i otwarty nawet wtedy, gdy przyjdzie z nowym pomysłem do niego ktoś "niezrzeszony". A nasz sukces? Od czego zależy? Chrystus na krzyżu w Wielki Piątek - to jest nasz sukces!

W panelu dyskusyjnym, który miał miejsce po świadectwie ks. Emanuela, wzięło udział kilka osób: księża i świeccy. Każdy mógł się podzielić doświadczeniem jedności w budowaniu nowej parafii.

Punktem kulminacyjnym była oczywiście Eucharystia. Przenieśliśmy się do Sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, gdzie Najświętszą Ofiarę sprawowało aż sześciu kapłanów. Głównym celebransem był ks. Wojciech Ignasiak.

W homilii skierował do nas swoje słowo ks. Ryszard Nowak, proboszcz parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Orzegowie oraz Moderator Ruchu Światło-Życie w archidiecezji katowickiej.

Ks. Ryszard zauważył, jak ciekawy jest fakt, iż gdy rozważamy na DWDD o jedności, Ewangelia jest o podziale z powodu Jezusa. Otóż, ważna rzecz: jeśli nie jestem z Jezusem - rozpraszam; a jeśli nie jestem przeciw Niemu - potencjalnie jest w moim sercu miejsce dla Niego i na Jego naukę. Dalej: jeśli chcemy w ogóle myśleć o jedności, serce poniekąd musi wyprzedzać rozum, co nie znaczy jednak, że ma być go pozbawione! Ostatecznie to Jezus jest Prawdą. Zgoda z Bogiem pozwala na miejsce w sercu dla brata/siostry. Nasze zadanie? Dążyć do zgody z Nim poprzez zgodę między nami.

Po obiedzie, spotkaniu Kręgu Filialnego i spacerze/kawie/herbacie/ciastku - odbyły się spotkania diakonijne. Ekipy z różnych diecezji na półtoragodzinnym spotkaniu mogły dzielić się m.in. tym, jak uczestniczą w procesie budowania nowej parafii, także w ewangelizacji parafii.

Na koniec dnia zgromadziliśmy się raz jeszcze w kaplicy, by odmówić Nieszpory, którym przewodniczył ks. Marcin Ogórek, Moderator Ruchu Światło-Życie w diecezji świdnickiej. W krótkim słowie przypomniał słowa św. Tereski: "W sercu Kościoła, mojej Matki, będę miłością". O tę miłość mamy się modlić - względem Boga i drugiego człowieka. To On nas wybrał, nie my Jego, lecz musi być w nas wiara, że rzeczywiście możemy przynieść owoc. Powinniśmy się zatem modlić o miłość, która będzie nas rozżarzała i pobudzała do jedności.

Dzień Wspólnoty dobiegł końca. Po kolacji uczestnicy rozjechali się do domów. I (nawiązując do metafory ks. Grzegorza z porannej Jutrzni) choć jest nas wielu, to naprawdę gramy do jednej bramki. Mówi się, że "gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść". Wydaje się więc, że gdzie aż tylu zawodników, tam trudno będzie jakąkolwiek bramkę strzelić. Otóż nie! Szef czuwa! Jemu oddajemy nasze marne starania, siejemy - biegamy, ile sił starczy; wierzymy, że On zapewni jedność i harmonię, i że niejedna bramka padnie na Jego (a więc i naszą) korzyść.

Agnieszka Wałkiewicz
zdjęcia: Marek Nackowski, DKS Sosonowiec

wroclaw.oaza.pl/stara

©olp 2001-2012 Diecezjalna Diakonia Komunikowania Społecznego Ruchu Światło-Życie we Wrocławiu